Firmalar açısından sosyal medyanın önemi nedir?

Sosyal medya satışları etkiler mi?

Nasıl bir sosyal medya stratejisi oluşturulmalı?

Nasıl bir mobil strateji geliştirilmeli?

Geleneksel mecralara sıkışmış reklam dünyası için yepyeni bir çıkış kapısıdır Sosyal Mecra.  Bu farkındalığın farkında olan bazı markalar,  en doğru şekilde bu mecralarda yer almaya ve bireyler ile iletişim kurmaya çalışıyor. Artan kullanıcı sayıları ve giderek  büyüyen sosyal mecra hiç olmadığı kadar popüler ve hiç olmadığı kadar bizimle. Öncesinde “beğenmek” yepyeni bir ekonomi iken; şimdilerde “Paylaşmak”  artık yepyeni bir ekonomi. Paylaşım ve takip miktarı arttıkça kazanç oranı da o oranda artmaktadır. 


Bu farkındalığı fark eden Sosyal Medya ajansları - Dijital ajanslar-  markaları tüketicilere ulaşmak için bambaşka stratejiler geliştirmeye  başladı. Firmaların taleplerine özgün yeni yeni sosyal stratejiler geliştirebiliyorlar. Ajansları bu yapıya iten özel güç; yani kullanıcılar aslında firmaları görmek istedikleri yere çekebiliyorlar.  Bu anlamda firmaların yeni rotası mobil dünya. 


Dijital olarak sürekli arkasında chekinler ile iz bırakan bir talep;  doğru teklif ile karşılaştığında satış her zamankinden daha kolay gerçekleşiyor.  Doğru yer ; doğru ticaret anlayışıyla bizleri bambaşka bir güç karşılıyor. Akıllı telefon kullanımı artış hızıyla paralel olarak ivmesi devamlı yükselen , Mobil! Özellikle Android tabanlı telefonların fiyatlarının düşük olması yaygınlığın artmasında anahtar rol oynuyor. Bu devrimin en büyük ve en önemli oyuncusu ise kesinlikle Apple.  iPhone 2007 yılında çıktığı günden bu yana tüm dünyayı; daha mobil ve daha sosyal bir hale getirdi. Sadece platform olarak bu başarıyı sınırlandırmak doğru olmaz. App store ile oluşturulan ekosistem kesinlikle çok başarılı oldu.

Bu ve buna benzer gelişmeler sayesinde gelecek daha sosyal ve daha mobil olacak görünüyor. 

Günümüzde söylenenin aksine sosyal, sınırsız bilgi sahibi ve coğrafi limitlerden bağımsız bu yeni pazarlarda başarının ana kriteri yeni nesil dijital pazarlama modellerinin doğru stratejilerle buluşmasından geçmektedir.

Müşterilerin tavan yapmış kişisel beklentilerine cevap verebilmek için de markaların mutlaka doğru sosyal stratejilere ve doğru mobil stratejilere ihtiyacı var. 
Etiketler: