Google'ın sunduğu tüm hizmetlerin birleşiminden oluşan sosyal bir platform olan Google+ (Plus) Nedir?

 Google+ (Plus) Nasıl Kullanılır?

 Google+ (Plus) ın aramalarda pozitif etkisi var mı?

Google+ Kullanıcı Adı (Özel URL) Nasıl Alınır?



    Google’in sosyal medya serüveni  “Buzz”  ile başladı. Facebook karşısında istediği başarıyı elde edemeyen Google;  “Buzz” adını verdiği bu sosyal ağı ile sosyal mecrada  belirli bir pastaya sahip olmaya çalıştı. Ancak Buzz'ın kullanışsızlığı projenin en fazla 6-7 ay dayanmasına neden oldu.

Sonrasında Google; Google+ Plus’ı internet kullanıcılarının hizmetine sundu. Google Plus ise Buzz'ın başarısızlığını zafere dönüştürmek için geliştirilen bir proje.

  • Daha doğrusu Google'ın sunduğu tüm hizmetlerin birleşiminden oluşan sosyal bir platform.
  • E-postalarınıza bakıp,
  • Gtalk'tan konuşup
  • Bir de üstüne Google Maps sayesinde bulunduğunuz konumu insanlara sunabiliyorsunuz.
  • Arama motorunun sunduğu içerikleri, resimleri ve siteleri beğenip bunu arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz.
  • Bu sosyal ağın en büyük artısı ise 10 kişiye kadar çoklu sohbet özelliğinin olması. Yani şirketler artık tele konferanslarını Plus üzerinden yapabilecek.


    Bütün bu özelliklerine rağmen henüz Facebook kadar benimseyemedik Google Plus’ı. Bu günlerde Facebook’u aktif olarak kullanan sosyal ağ meraklılarının “şöyle bir bakayım, kimler de Google Plus’taymış” diyerek girip çıktıkları bir platform sadece.

Google, etki alanını genişletmek için çok kısa bir süre önce sınırlı sayıda kullanıcı ve marka için açmış olduğu “özel kullanıcı adlarının yani Özel URL” kullanımını, tüm kullanıcılarına açtı. Artık şartları yerine getiren herkes kendi belirlediği “kullanıcı adını” kullanabilecek.

Çok uzun ve anlamsız bir şekilde rakamlardan oluşan URL’den kurtulacak. 

Tabi, daha öncesinde birileri talep edip almadıysa...

Google’daki aramalarda konumunuzu önemsiyorsanız acele etmenizde fayda var.

 

Öncesinde kişisel Google+ kullanıcı adım “plus.google.com/123456789101112131415” gibi anlamsız rakamlar tanımlı iken bu yeni uygulama sayesinde “google.com/+TeknoVizyon” olarak yeni tanımımızı yaptık.

 

Peki, Google Plus Kullanıcı Adı (Özel URL) nasıl alınır?

Alabilmeniz için Google, bazı şartları yerine getirmenizi istiyor.

Google Plus kullanıcı adını, yani özel URL yi alabilmemiz için istediği şartlar:

  • En az 10 adet fotoğraflı takipçi
  • Hesabınızın 30 günden daha eski olması.
  • Profil fotoğrafı


Yani profil fotoğrafıyla beraber 10 veya üzerinde takipçiye sahip olan, 30 günden eski hesaplar kendileri için belirlenmiş kullanıcı adını profil sayfasından onaylayabilecek.

Google+ profilinizin “hakkında” sekmesindeki “bağlantılar” bölümünden sizin için onaylanan kullanıcı ismini alabilirsiniz. Birden çok seçenek varsa seçeneklere göre birkaç rakam veya harf eklemeniz de istenebilir.

Şimdilik ücretsiz bir şekilde kullanıcı adı almanız mümkün. Sonrasında ücret talep edilebilirlermiş!!! Şimdiden Google+’a bir hareketlilik getireceğini düşündüğümüz bu uygulamanın detaylı Türkçe bilgilendirmesine şu sayfadan ulaşabilirsiniz.



Etiketler: